بهترین جنس پرده اتاق خواب

بهترین جنس پرده اتاق خواب

برای انتخاب پرده اتاق خواب باید مواردی فراتر از زیبایی را در نظر گرفت. طراحان داخلی متعقدند انتخاب هایی که برای اتاق خواب انجام می دهید خواب شما را تحت تاثیر قرار می دهند و بر سلامت جسمی و روانی شما تاثیر می گذارند

شنبه 1 خرداد 1400
2485

 

برای انتخاب پرده اتاق خواب باید مواردی فراتر از زیبایی را در نظر گرفت. طراحان داخلی متعقدند انتخاب هایی که برای اتاق خواب انجام می دهید خواب شما را تحت تاثیر قرار می دهند و بر سلامت جسمی و روانی شما تاثیر می گذارند. طبق مطالعات نور مهمترین عامل خارجی تاثیر گذار بر خواب است که فقط در اتاق خواب هایی که پنجره دارند با پرده می توان آن را تنظیم کرد.

تیم طراحی دکوراسیون اویم به صورت جامع در مورد انتخاب بهترین پرده برای اتاق خواب، شما را راهنمایی می کند

رنگ پرده اتاق خواب را در نظر بگیرید

هنگام انتخاب رنگ و الگوهای پرده اتاق خواب، مشخص کنید که آیا می خواهید پرده ها خودنمایی کنند یا با دکوراسیون اتاق مخلوط شوند  برای یک انتخاب جسورانه رنگ های سیاه ، سایه های آبی ، خاکستری ، قرمز روشن ، زرد ، نارنجی ، سبز یا بنفش را انتخاب کنید. اگر می خواهید ظاهری ملایم با بقیه ی اتاق ها داشته باشد، رنگ های خنثی را انتخاب کنید اما مطمئن شوید که نوع مناسبی از پارچه را برای کنترل نور تهیه کرده اید.

پرده های طرح دار زمانی انتخاب خوبی هستند که در سایر عناصر اتاق خواب خود مانند تختخواب، مبلمان، فرش و دیوارپوش نقش و نگار زیادی نداشته باشید. طراحان داخلی پیشنهاد می کنند اگر اتاق خواب شما در معرض نور خورشید است، رنگ های روشن را انتخاب نکنید

به ابعاد پنجره و متراژ اتاق هنگام انتخاب پرده توجه کنید

- هنگام انتخاب پرده برای اتاق‌خواب، شکل پنجره و همچنین اندازه آن را در نظر بگیرید.
- یکی دیگر از فاکتورهای مهم که باید به آن توجه کنید اندازه اتاق‌خواب است.
- پرده‌های بسیار بزرگ باعث کوچک شدن فضا اتاق می‌شوند.
- اگر پنجره خلیجی دارید، پرده‌هایی انتخاب کنید که قابل جابجایی باشند، تا فضای اتاق متناسب به نظر برسد.
- اگر پرده‌های بلند دارید طول آن را حتماً قبل از خرید پرده اندازه بگیرید و پرده‌ای را انتخاب کنید که طول آن بیشتر از خود پنجره است.
- به خاطر داشته باشید که پرده‌هایی که کمی روی زمین رهاشده‌اند، فضای اتاق شمارا لوکس‌تر نشان می‌دهند.

معرفی انواع پرده اتاق خواب

 طراحان خانه پیشنهاد می دهند از پارچه های سنگین برای پرده اتاق خواب استفاده کنید زیرا باعث افزایش فیلتر نور، عایق بندی و حریم خصوصی می شود.

یکی از مواردی که در انتخاب پرده باید به آن توجه داشته باشید، جنس پرده است.
پرده هایی از جنس پنبه یکی از رایج ترین گزینه ها برای اتاق خواب است زیرا این جنس از پرده قابل شستشو با ماشین لباسشویی است. پرده هایی پنبه ای سبک هستند و مراقبت از آنها آسان است. با این حال اگر دوست دارید فضای اتاق خواب مجلل باشد پارچه های سنگین تر را در نظر بگیرید
به صورت کلی پرده های اتاق خواب به موارد زیر تقسیم می شوند.

پرده ابریشم

اگر می خواهید ظاهری لوکس یا رسمی در اتاق خواب خود ایجاد کنید ، ابریشم انتخاب خوبی است. این پارچه بافت سنگینی دارد و برای برجسته سازی پنجره ها از آن استفاده می شود. پرده های ابریشمی را با استفاده از چوب پرده های منحصر به فرد با سبک مدرن آویزان کنید که متناسب با دکوراسیون اتاق شما باشد. ایراد این جنس از پرده آسیب پذیری آن در مقابل نور خورشید است،  اگر می خواهید پرده های ابریشمی را انتخاب کنید ، اطمینان حاصل کنید که پنجره های اتاق خواب شما در جهتی قرار ندارند که نور خورشید را بیش از حد جذب کند

پرده مخملی

مخمل پارچه ای بافته شده و تافته است که الیاف ضخیم و متراکم آن کارایی بیشتری نسبت به پرده های ابریشمی دارد و به خوبی مانع عبور نور می شود. این جنس از پرده اتاق خواب عایق بسیار خوبی در مقابل سرما و رطوبت است. و همچنین از ورود هر گونه گرد و غبار و آلاینده ای به اتاق خواب جلوگیری می کند. انتخاب پرده مخملی بهترین گزینه برای افرادی است که حساسیت دارند.
یکی دیگر از مزایای این پرده پر طرفدار عایق بودن آن در مقابل صدا و نویز است که فضای آرام و دلنشینی برای اتاق شما به وجود می آورد. اما عیب این پرده این است که اگر چه  از ورود گرد و غبار و میکروارگانیسم ها به اتاق شما جلوگیری می کند ولی نیاز به شستشو و تمیز کاری مکرر دارد.

پرده تور و حریر

یکی از لطیف‌ترین و ظریف‌ترین بافت‌ها در میان انواع پارچه پرده ای جدید و کلاسیک، جنس حریر و تور است  که به سبب نازکی و عبور نور از پنجره، فضای لطیفی دراتاق  به‌خصوص در هنگام ظهر ایجاد می‌کنند. جنس تور و حریر در میان انواع پارچه پرده ای، جنس نازکی دارند بنابراین برای فصل‌های سرد سال مناسب نیستند و بهتر است در بهار و تا بستان استفاده شوند. حریر و تور به دلیل نازک بودن بافت‌شان، در حین شست‌وشو، به‌سرعت تمیز می‌شوند و برای همین برای پنجره‌هایی که بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند، بسیار مناسب هستند.

نظر بدهید